Back to All Events

Bendir Derslerimiz Başlıyor

Bendir Derslerimiz Başlıyor
Pazar, 10 Mart,
İlk grup: 18:00 - 18.50
İkinci grup: 19:00 - 19:50
Yasin Kayırtar ile

10 Mart Pazar günü gerçekleşecek ilk dersimizi tanıtım dersi olarak planladık. Tanıtım dersimize katılarak, dersin işleyişi ve bendir hakkında geniş bilgi alabilir, enstrümanla pratik uygulamalar yaparak fikir sahibi olabilirsiniz. Tanıtım dersimizde bendiri olmayan katılımcılar için bendirler olacaktır. Dilerseniz kendi bendirinizi de getirebilirsiniz. Tanıtım dersimizin bedeli 30 TL’dir. Sınırlı kontenjanımız olduğu için lütfen info@nadasistanbul.com’ a mail yazarak iletişime geçiniz.

Uzak Asya'dan Anadolu’ya kadar, çok geniş bir coğrafyanın müziğinde yer bulan bendirin tarihsel arka planı antik Sümer toplumuna kadar uzanmaktadır. Ülkemiz topraklarında yaşamakta olan klasik Türk müziği, Türk halk müziği ve tasavvuf müziğinin en önemli vurmalı enstrümanlarından birisidir. Son yıllarda bendir, eşlik sazı olmanın yanı sıra geliştirilen solo çalım teknikleriyle önemli bir ilerleme kaydetmiştir. Bu ilerlemenin en önemli sebeplerinden biriside ritmin “gizemli” bağlayıcılığının, bendirin tınılarındaki derinlikle birleşerek insan ruhuna kolayca nüfuz edebilmesidir.

Derslerimiz temel tutuş pozisyonları, vuruş ve icra tekniklerini ve temel müzik bilgisi ve müzik kültürünü içermektedir. Ayrıca derslerimizde çeşitli müzik örnekleri üzerinde icralarla uygulamalar yapılacaktır. Dersin ilerleyen aşamaları, özgün ritim kompozisyonları, solo ve doğaçlama çalım teknikleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Haftada bir gün, bir saat olarak planlanan ders saatlerine öğrenciler kendilerine ait enstrümanlarıyla katılacaktır. Temel eğitim süresi 12 hafta olarak planlanmaktadır.

Henüz Bendir sahibi olmayan öğrenciler, ders eğitmeni Yasin Kayırtar'dan yardım alabilirler.
------------------------------------
Atıklarınız konusunda lütfen dikkatli olun...
Sürdürülebilirliğe önem veren bir alan olarak değerlerimize saygı duymanızı rica ediyoruz. Lütfen derslere gelirken tek kullanımlık ambalajları (plastik su şişeleri, tek kullanımlık kahve bardakları, tek kullanımlık plastik poşetler vb.) getirmemeye büyük özen gösterin. İçme suyumuz ve bardaklarımız kullanımınıza açık olacaktır.

Earlier Event: March 10
Yoga / Gabby
Later Event: March 11
Yoga / Jess