Back to All Events

Turşu Atölyesi / Pickles Workshop

[Scroll down for English]

Fermente Turşu Atölyesi
Cumartesi, 24 Şubat, 14.00 - 16.00
Diller: Türkçe / İngilizce
Begüm Yaramancı ile

Bu atölyede Begüm Yaramancı mevsimlik sebzenin ve ham meyvenin zamana karşı bozulmasını önlemeye yönelik atalık bir teknik olan turşulamayı, tutkusunu, doğal, katkısız fermente turşu yapımının detaylarını ve inceliklerini paylaşacak. Günümüzde turşulama sürecinin hızlandırılmasının ve nihai ürünün uzun raf ömrü adına yüksek tuz oranları ve katkı maddesi eklenerek sağlıksız bir gıdaya dönüşmüş olmasının olumsuz yanlarına değindikten sonra, turşunun saf halinin aslında sadece lezzeti açısından değil, sağlık açısından da sofralarımızda yer almasının önemimin altını çizecek.

Turşulama sürecinin tüketilen gıda kaynakları doğrultusunda insanoğlunun sırtını dayaması gereken tekniklerden biri olduğuna inanan Begüm, turşunun ekonomik ve sosyo-kültürel anlamda da hayatımıza dokunduğunu, sadece basit bir saklama tekniği olmadığını, bu şekilde bakıldığında hayatımızda daha çok rol oynaması gerektiğini örnekler ve detaylar ile paylaşacak.

"İçindekiler” yemek kitabından tanıdığımız Begüm, yaklaşık 10 senedir her türlü sebze ve meyvenin turşusunu kurmaya kafa yoran, kuran, denediklerini, sürecin işleyişini kaydedip paylaşan biri. Farklı coğrafyalarda ve kültürlerdeki değişik malzemeler ile yapılan uygulamaları, tuzlamadan, macuna yatırmaya kadar her türlü turşu kurma yöntemini araştırıyor.

Yaklaşık iki saat sürecek atölye çalışması, fermantasyon ve adım adım probiyotik turşu yapımını kapsayan teorik bilgilendirme ile başlayacak, salamura yöntemi kullanılarak mevsim sebzeleriyle yapılacak turşu kurma demosu ile sonlanacak. Vitamin, antioksidan ve probiyotik açıdan zengin bu mucizevi kaynağı ve dünyanın en eski gıda koruma yöntemlerinden biri olan turşu kurmanın hayatımıza katkısını, inceliklerini en saf ve doğal hali ile keşfetmek ve fermante turşu tekniğini öğrenmek için hazır mısınız?
-------------------------------------
Atölye ücreti: 130 TL
Kayıt olmak için ya da daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com adresine mesaj atabilirsiniz.
------------------------------------
Begüm Yaramancı 1974 İstanbul doğumlu. Sankt Georg Avusturya Lisesini bitirdikten sonra, üniversite eğitimini Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Ekonomi alanlarında The American University of Paris ve The George Washington University’de aldı. 8 yıl Koç Holding Ekonomik Araştırmalar ve Stratejik Planlama Bölümlerinde çalıştıktan sonra 2005 yılında, İstanbul’dan Chicago’ya taşındı. Burada çocukluktan beri merakı olan yemek pişirme konusunda Kendall College’da profesyonel aşçılık eğitimi aldı. 2011 yılı sonunda Türkiye’ye geri döndü. 2012 yılında amatör olarak yıllardır evinde yaptığı artizan tipi turşular sayesinde Cemre Narin’nin Vogue’da yazdığı bir makalesi için yolları kesişti. Bu işbirliğinin ürünü olarak 2014’te "İçindekiler: Tarif ve Fikir Kitabı" ortaya çıktı. Kitapta yer alan biyografisinde yazdığı gibi: Turşu kurmak hayatıdır, bulduğu her türlü sebzeyi turşulamaktadır. Laktik asit fermantasyonu ilgi alanıdır. Hayali olan terasını ve çatısını bir gün şehir bahçesine çevirmeyi ise gerçekleştirmiştir. Şimdilerde bir yandan artizan turşu üretimine devam edip, bir yandan bilginin paylaştıkça değerleneceğine olan inancından dolayı turşu konusunda atölye, seminer ve dersler vermektedir. Boş zamanlarında yeni yemek kitabı üzerinde çalışmaktadır. Güncel işlerini @begyaramanci instagram hesabından ya da #tursukralicesi hashtag’inden takip edebilirsiniz.
------------------------------------
Atıklarınız konusunda lütfen dikkatli olun...
Sürdürülebilirliğe önem veren bir alan olarak değerlerimize saygı duymanızı rica ediyoruz. Lütfen derslere gelirken tek kullanımlık ambalajları (plastik su şişeleri, tek kullanımlık kahve bardakları, tek kullanımlık plastik poşetler vb.) getirmemeye büyük özen gösterin. İçme suyumuz ve bardaklarımız kullanımınıza açık olacaktır.

------------------------------------
Fermented Pickles Workshop
Saturday, 24 December, 14.00 - 16.00
Language: Turkish / English*
Led by Begüm Yaramancı

*If you are interested to partake in this workshop in English, please let us know

Pickling and fermentation are ancient techniques of preserving vegetables and intensifying their nutritional value. During these processes, seemingly dormant produce is transformed by teeming microscopic life in the pickling jar.

In this workshop, we will discuss fermentation and everything probiotic. Begüm will share the effects and benefits of fermented vegetables, their traditional and cultural uses, and the microbiology behind their creation. We will then have an open discussion about how fermentation has or has not been a part of our lives. Participants will also have a chance to sample various fermented pickles.

In the second part of the workshop, Begüm will demo how to make several fermented vegetables.
-------------------------------------
Workshop Price: 130 TL
To register or for further inquiry, email info@nadasistanbul.com
------------------------------------
Begüm Yaramancı (b.1974, Istanbul) is a chef and an author of a cookbook, with particular interests in artisanal pickling and fermentation. She completed her undergraduate studies at the American University in Paris and George Washington University and received her culinary arts degree from Kendall College in Chicago. She returned to Istanbul in 2011 where she still resides.

Begüm’s widely acclaimed cookbook “İçindekiler” (co-authored with Cemre Narin) was published by Yapi Kredi Yayinlari in 2014. Currently, Begüm is pursuing her passion for fermented foods. She is researching different cultures’ pickling and vegetable fermentation techniques and produces a wide range of artisanal pickles and ferments. She shares the subtleties and benefits of fermented foods through workshops as well as television and radio appearances. Begüm is also working on her second cookbook with Cemre. You can follow her on instagram @begyaramanci.
------------------------------------
Please be mindful of your waste…
We care deeply about our waste and ask that you do the same when visiting NADAS. Please avoid bringing any single-use or excessive packaging to the event (including plastic water bottles, disposable coffee cups, single-use plastic bags, etc.) We will provide drinking water and glasses.

Earlier Event: February 24
Yoga / Gabby
Later Event: February 25
Yoga / Jess