Back to All Events

Meditasyon: Doğal Nefesin Gücü

Meditasyon: Doğal Nefesin Gücü
Pazar, 10 Şubat, 13.15 - 16.15
Diller: Türkçe
Dharmachari Vajracaksu’nun yönetiminde

Aklı odaklamanın, farkındalığı arttırmanın ve stresi azaltmanın bir yolu olarak; Meditasyon hakkında sade ve basit temel bilgileri edinmek ve pratik yapmak.

“Meditasyon”

Burada sonsuz tütsü yanar
Yürek meditasyona akarken
Tüm zevklere ve tutkulara sırt döner

Binlerce parlak renk yükselir
Akşam göğünden daha alımlı
Ve resimler çizilir gözümüzün önünde

İnsan ruhunun tüm fırtınaları, gerilimleri
Hiçlikte damıtılırken
İyileştirici güçler iner ve kutsar

Tazelenmiş, kalkıp gideriz yeniden
Dünyanın acılarına karışmaya
Güllerin üstüne düşen yağmur gibi

- Sangharakshita (1947) -

Meditasyon bilinci dönüştüren doğrudan bir yöntem veya zihnin doğrudan zihin üzerinde çalışması olarak tanımlanmıştır.

Doğuda binlerce yıldır stresi dindirmek, huzuru arttırmak ve kendi kalplerimizdeki sevecenliği ve bilgeliği açığa çıkarmak için meditasyon uygulanmıştır. Meditasyon, rahat bir biçimde uyanık olma sanatı veya enerjilerimizi odaklamak ve daha bütün hissetmek olarak tanımlanabilir. Batıda ise kırk yıl içerisinde doktorlar, psikologlar, bilim insanları, gazeteciler ve herhangi bir dine bağlı olan veya olmayan insanlar tarafından meditasyon daha fazla ciddiye alınır oldu. Bugün batıda günlük meditasyon uygulamalarının yararlarını milyonlarca insan görüyor. Türkiye’de meditasyonun yararları son 10 yıldır daha iyi bilinmeye başlandı. Artık daha fazla doktor, psikolog ve gazeteci meditasyon uygulamasının yaşamı zenginleştiren yararlarından bahsediyor.

Bu etkinlikte binlerce senelik ‘Nefes Farkındalığı’ meditasyonu öğrenip uygulayacağız ve şiirler ile ‘Sadece Oturma’ meditasyonu yapacağız. Tecrübelerimizi paylaşmak ve soru sormak fırsatımız olacaktır.
-------------------------------------
Katılım Bedeli: 30-100TL (Lütfen bütçenize/durumunuza göre ödeme yapın, gelen paranın hepsi NADAS'a bağışlanacak).
Kayıt olmak için ya da daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com adresine mesaj atabilirsiniz.
------------------------------------
Dh. Vajracaksu Hakkında:
Londra'da doğup büyüyen Vajracaksu, uluslararası bir Budist birliği olan Triratna Budist Birliği'nin resmi üyesi bir Budist'tir ve yaklaşık 31 yıldır düzenli olarak meditasyon yapmaktadır. Londra Üniversitesi'nde, Londra Budist Merkezi'nde, Kuzey Kıbrıs'ta, Galler'de, Ankara’da ve İstanbul'da meditasyon öğretti. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde meditasyon yapmanın fizyolojik ve psikolojik yararları üzerine on beş konuşma yaptı. İnsanların günlük hayatlarına farkındalık, şefkat ve dürüstlük katabilmeleri için yardımcı olmayı çok sever.
------------------------------------
Atıklarınız konusunda lütfen dikkatli olun...
Sürdürülebilirliğe önem veren bir alan olarak değerlerimize saygı duymanızı rica ediyoruz. Lütfen derslere gelirken tek kullanımlık ambalajları (plastik su şişeleri, tek kullanımlık kahve bardakları, tek kullanımlık plastik poşetler vb.) getirmemeye büyük özen gösterin. İçme suyumuz ve bardaklarımız kullanımınıza açık olacaktır.

Earlier Event: February 10
Yoga / Gabby
Later Event: February 11
Yoga / Jess