Back to All Events

Kombucha Workshop

[Scroll down for English] 
Kombuçay Atölyesi
Cumartesi, 10 Kasım, 14.00 - 16.00 
Diller: Turkçe ve İngilizce 
Desiré Olsson ile

Bu atölye çalışmasında, kendi kombucha'nızı nasıl yapacağınız konusunda derinleşeceğiz. Bu leziz ve sağlıklı içeceğin evde nasıl hazırlanacağına dair temel bilgileri ve dahasını ele alacağız. Bu yüzden bütün merakınızla bu pazar öğleden sonra bize katılın, birlikte kombucha'nın dünyasını daha derinlemesine inceleyelim.

Kombucha nedir? Kombucha (Kombu Çayı), yaklaşık 2000 yıldır tüketilen, mayalı bir içecektir. Çay, şeker, SCOBY (bakteriler ve mayadan oluşan simbiyotik koloni) ve önceki partiden bir başlatıcı ile yapılır.

Son 5-10 yıldır Avrupa ve Amerika'da popüler bir sağlıklı içecek hâline geliyor ve şu anda Türkiye'ye de gitgide daha fazla giriyor.

Mayalanma süreci 7 ilâ 21 gün alır ve son ürünün sağlığa birçok yararı bulunur: Probiyotikler içerir, karaciğere detoks yapar, sindirimi geliştirir, enerjiyi yükseltir, antioksidanlar bakımından zengindir ve daha birçok şey…
-------------------------------------
Atölye ücreti: 120 TL
Atölye ücretine sizin kendi Kombucha başlatıcı kitiniz ve bir an önce evde yapmanız için basılı açıklamalar dahildir. Atölye sonrasında, mayalama konusundaki başarınızı garantilemek için telefon ve e-mail yoluyla da destek vereceğiz.

Kayıt olmak için ya da daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com adresine mesaj atabilirsiniz.
------------------------------------ 
Desiré Olsson İsveçli bir yoga eğitmeni ve Kombucha yapımcısıdır. Mayalı yiyeceklerden büyülenmiştir ve yıllardır ekşi maya ekmeği üretmektedir. Kombucha 2015'te hayatına girdi, hemen tadına âşık oldu ve sağlığa yararlarına hayran kaldı. Ayrıca bu süreç boyunca İsveçli bir kombucha firmasında ambalajlama işlemlerine yardımda bulundu. Bir yıldan fazladır evde kombucha ile ilgili deneyler yapmakta ve artık yavaş yavaş kendi kombucha ticaretine başlıyor. En büyük tutkusu, daha sağlıklı bir yaşam stiline yönelik bilgilerini paylaşmak ve insanlara esin vermek.
------------------------------------
Atıklarınız konusunda lütfen dikkatli olun... 
Sürdürülebilirliğe önem veren bir alan olarak değerlerimize saygı duymanızı rica ediyoruz. Lütfen derslere gelirken tek kullanımlık ambalajları (plastik su şişeleri, tek kullanımlık kahve bardakları, tek kullanımlık plastik poşetler vb.) getirmemeye büyük özen gösterin. İçme suyumuz ve bardaklarımız kullanımınıza açık olacaktır.

------------------------------------ 
Kombucha Workshop 
Saturday, 10 November, 14.00 - 16.00 
Language: English and Turkish
Led by Desiré Olsson

In this workshop, we will dive deep into how to make your own kombucha. We will cover the basics and more, of how to brew this delicious and healthy drink at home. So, bring your curiosity and join us on Sunday afternoon to dig deeper into the world of kombucha.

So what is kombucha? Kombucha is a fermented drink that has been consumed for around 2000 years. It is made out of tea, sugar, SCOBY (a symbiotic colony of bacteria and yeast) and a starter from a previous batch. For the past 5 to 10 years, it has becoming a popular health drink in Europe and America and it is now becoming more and more popular in Turkey.

The fermentation process takes 7 to 21 days and the final product is full of health benefits: it contains probiotics, detoxifies the liver, improves digestion, boosts energy, it is high in antioxidants and more...
------------------------------------- 
Workshop price: 120 TRY. 
Workshop fee includes your very own Kombucha starter kit and printed instructions for homebrewing to get started right away. Support via phone or email is offered post-workshop to ensure your brewing success. 

To register or for further inquiry, email info@nadasistanbul.com. 
------------------------------------ 
Desiré Olsson is a yoga teacher and kombucha brewer from Sweden. She is fascinated with fermented foods and for many years she worked as a sourdough baker. Kombucha came into her life in 2015 and she fell immediately in love with the taste and the many health benefits. During this time, she also helped out in a Swedish kombucha company with packaging. For more than a year she have been experimenting with kombucha at home and is now slowly starting up her own kombucha business. Her biggest passion is to share and inspire people into a healthier lifestyle.
------------------------------------ 
Please be mindful of your waste... 
We care deeply about our waste and ask that you do the same when visiting the space. Please avoid bringing any single-use or excessive packaging to the event (including plastic water bottles, disposable coffee cups, single-use plastic bags, etc.) We will provide drinking water and glasses.

Earlier Event: November 9
Plant Talks
Later Event: November 11
Yoga / Gabby