Back to All Events

Kombucha Atölyesi

Kombucha Atölyesi
Cumartesi, Aralık, 13.00 - 15.00
Diller: Türkçe
Nazlı Pişkin ile

Kombucha, kombu çayı, kombuçay! Evet, adını farklı şekillerde duyduğumuz probiyotik bir içeceğin hem de veganlara uygun bir içeceğin nasıl yapıldığına dair bir atölye bu. Kombucha, günümüzde pekçok ülkede lezzeti ve kuvvetli probiyotik özelliği nedeniyle tercih ediliyor.

Bünyemizdeki probiyotik düzeyini yeniden dengeli hale getirmenin doğal yolu, fermantasyon teknikleriyle yapılan çeşitli probiyotik yiyecek ve içeceklerin gücünden faydalanmak.

Çin kökenli doğal fermante bir içecek olan kombucha, anavatanında geleneksel bir içecek. Yüzlerce yıldır şifasıyla bilinen bu içecek, çay bitkisi (Camellia sinensis), su, şeker, bağırsak dostu bazı bakteri ve maya türlerinden oluşan bir ortak yaşam kültürü olan kendine özgü bir ebe/ana ile yapılıyor.

Bu atölyede, kombucha’nın bağırsak sağlığını destekleyici özellikleri, kombucha ebesinin ne olduğu anlatılacak. Atölyenin uygulama kısmında Nazlı Pişkin’in atölye için artizan usulde yaptığı sade ve doğal çeşnili kombucha çeşitleri tadılacak. Kombucha yapımı demonstrasyonu yapılacak. Evde kombucha yapımında dikkat edilmesi gerekenler üzerinde durulacak. 

Katılımcılara kombucha ebesi, başlangıçta kullanılacak kombucha ve kombucha fermantasyon başlangıç seti dağıtılacak; böylece katılımcılar kendi kombucha’larını evlerinde hemen yapabilecekler. Probiyotik içecekler dünyanızda yeni bir kapı açmak isterseniz bu atölye tam size göre.
-------------------------------------
Atölye katılım ücretiniz tüm uygulama malzemeleri dahil: 150 TL'dir.
Kayıt olmak için ya da daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com adresine mesaj atabilirsiniz.
------------------------------------
Atıklarınız konusunda lütfen dikkatli olun...
Sürdürülebilirliğe önem veren bir alan olarak değerlerimize saygı duymanızı rica ediyoruz. Lütfen derslere gelirken tek kullanımlık ambalajları (plastik su şişeleri, tek kullanımlık kahve bardakları, tek kullanımlık plastik poşetler vb.) getirmemeye büyük özen gösterin. İçme suyumuz ve bardaklarımız kullanımınıza açık olacaktır.

Earlier Event: December 14
Plant Talks / Eppek
Later Event: December 16
Yoga / Gabby