Back to All Events

Arts, Culture, and Sustainability Talk at Ek Biç Ye Iç

  • Ek Biç Ye Iç Gümüşsuyu Mahallesi, No:, İnönü Cd. No:9 34437 Beyoğlu, İstanbul Turkey (map)

Arts, Culture, and Sustainability Talk at Ek Biç Ye Iç

Talking about sustainability can be difficult. The subject is immensely complicated and confronts us to make changes to our personal lives. When added to existing challenges of Istanbul’s megacity and worldwide climate change, living more sustainably is more-than-often overwhelming. 

In this talk, Jessica Sim and Ahu Kopan will share their perspective on how we might talk about sustainability and climate change, through arts and culture. Together they recently opened NADAS, a new creative coworking house in Kadıköy dedicated to urban biodiversity. Neither Jess nor Ahu are, by any means, experts in sustainability. Their aim, rather, is to create a space where living more mindfully can be tried, tested, and talked about in ways that are personable and applicable to our everyday lives.

Free admisson.
To register, please e-mail info@ekbicyeic.com

———————————
Nadas Istanbul'u ağırlıyoruz! 

Kurucuları Jessica Sim ve Ahu Kopan'ın konuşmacı olarak yer alacağı etkinlikte sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği konularını sanat ve kültür ekseninde ele alacağız. Beraber Kadıköy'de açtıkları Nadas'ta bu çerçevede kent biyoçeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapan ikili, deneyimlerini bizlerle paylaşacak. 

Ahu ve Jess, Nadas Istanbul’da kentte sürdürülebilirliğe dair yaratıcı çalışmalar yapan, farklı uygulama ve fikirlerin denenip, paylaşıldığı bir alan sağlayarak acelesiz, bilinçli ve empati içinde yaşayan bir topluluk oluşturmayı hedefliyor. 

Katılım ücretsizdir. 
Kayıt ve detaylı bilgi için info@ekbicyeic.com adresine mail atabilirsiniz.

Later Event: December 2
Yoga / Gabby