yeniay kadın çemberi

Yeni Ay Çemberi.png

'Eğer kendinizle ve kadın olmakla ilgili daha çok şey keşfetmeye karar verdiyseniz, eğer bir dişi varlık olarak gerçekten gücünüze erişmeye karar verdiyseniz, eğer kendini seven, kendini kabul eden bir şekilde regl olmak istiyorsanız, başlamanızı sağlayacak atacağınız çok basit bir adım var. Aybaşınızda kendinize zaman ayırın. Bu reglinin bütün faydalarını su yüzüne çıkaracak başlangıç noktası...’ - Lara Owen’in Onun Kanı Altın adlı kitabından.

Birbirimize bakarak güzelliğimizi, birbirimizi dinleyerek ilişkilerimizi ve ortak hayallerimizi hatırladıktan sonra, Nadas İstanbul'daki yeniay kadın çemberimizde* bu ay bedenlerimizin ve aybaşının bilgeliğini hatırlayacağız. Adet döngümüzde hangi aşamada kendi kendimizi nasıl destekleyebiliriz sorusunun cevabını, bedenlerimize ve ay döngümüze birlikte ışık tutarak keşfedeceğiz.

Kendine, bedenine ve döngüsüne bakmak isteyen, çember tecrübesi olsun olmasın tüm kadınlar davetlimizdir.

Kayıt ve bilgi için: aysu.erdogdu@gmail.com

7 Kasım’da ‘Güzellik’ temalı yeniay çemberiyle başlayan Silahsız Savaşçılar’ın** ELOS felsefesi ile devam ettiğimiz yolculuğumuz, toplam 7 yeniayda tamamlanacak. ‘Kutlama’ ve ‘Yeniden Doğum’ çemberlerine katılmak için ‘Güzellik’, ‘İlişkiler’, ‘Hayaller’, ‘Bakım’ ve ‘Mucize’ çemberlerinden en az birine katılım gerekmekte.

6 Mart Çarşamba akşamı - ‘Mucize’ ✨
4 Nisan Perşembe akşamı - ‘Kutlama’ 🎉
4 Mayıs Cumartesi akşamı - ‘Yeniden Doğum’ 👶

* Çember kalplerin açılmasına ve büyümesine vesile olan bir derin dinleme pratiği. Yüzyıllardır ateş başında ya da yuvarlak masa etrafında yapılan seremoni ve ritüellerin günümüze uzanmış ve evrilmiş hali. Kadın çemberleri ise dünyanın dört bir yanında, özellikle ay, mevsim dönümleri ve regli günlerinde kadınları bir araya getiren ve kutsal zamanları kutsal bir alanda kutlamamızı sağlayan buluşmalar.

** Silahsız Savaşçılar sosyal dönüşüme gönül ve emek veren, dünyanın farklı yerlerinden 60 katılımcıyı bir araya getiren, ELOS felsefesinin yaşayarak pratik edildiği uluslararası bir program. (http://institutoelos.org/gsa/en/)

----------------
Kolaylaştırıcı: Aysu Erdoğdu Miskbay
Altı yaşından beri okur, yazar, on ikisinden beri gezer, çok güler, on sekizinden beri dalar, örgütler, kendini bildi bileli çizer, boyar, hayal kurar, şarkı söyler, dans eder ve oynar.

Hala faydasını görüp şükrettiği eğitimleri erken yaşta müzikle başladı. ODTÜ’de elektrik-elektronik mühendisliği, dalış ve çeviri, Vlerick Yönetim Okulu’nda genel yönetim ve girişimcilik eğitimlerinin üzerine beden müziği, masal anlatıcılığı ve yaratıcı yazarlık eğitimleri aldı. Anadolu Jam ve Orta Doğu Jami ile başlayan çember, şiddetsiz iletişim ve topluluk oluşturma tecrübeleri, The Way of Council, Silahsız Savaşçılar, Kadınlar Şifadır ve ZEGG Forum eğitim ve pratikleri ile devam etti. Şu anda Yeşim Cimcöz Yazıevi ile yazarlık, Nadas İstanbul ile resim, Ceren Aydın Akkoç ile şan eğitimlerine devam etmekte.

Türkiye'nin ilk online ödünç alıp verme platformu olan Eşya Kütüphanesi’nin kurucularından oldu. Bu girişim ile, Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri'ne ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim desteğine layık görüldü; ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Yükselen Yıldızlar programına iklim değişikliği konusunda seçilen ilk Türk oldu.

2017 yılında eşiyle birlikte çıktığı yedi aylık Latin Amerika seyahati sayesinde kariyerine ve yerleşik hayatına ara verdi. Yolculuk dönüşü hayattan anladıklarını ve anlayamadıklarını yazıp çizdikleri ile paylaşmaya başladı. Korolarda ve kadın çemberlerinde kolaylaştırıcılık yaparak kendini, toplulukları ve toplumu keşfi sürmekte.
http://aysuerdogdu.com/

Kolaylaştırıcı: Derya Albayrak
Elleri ile üretmeyi sever, yaratıcı ifade ile keşfeder, hikayeler ile öğrenir, gelişir, sürekli değişir, doğayı ve insan doğasını anlamaya çalışır, kalbiyle hareket eder, yazar, bol bol çizer.

Öğrenme yolculuğunun çağrısına alan açtığından beri hayatı çok değişti. Üretim ve yaratım enerjisini besleyen bazı konular var: topluluk olma, birlikte öğrenme ve yaratma süreçleri. Bu konular onu dünyanın farklı yerlerinde birçok projeye, eğitime ve buluşmalara götürdü. Gittiği yerlerde bir yandan ne yapmak istediğini ve kim olduğunu ararken bir yandan da sahip olduğu yetenekleri paylaşabileceği alanlar keşfetti. Bunların en başında Brezilya'da katıldığı ve Oasis Oyunu metodunu öğrendiği Warriors Without Weapons programı var.

Türkiye'ye döndüğünde, "The way of Council" diye adlandırılan Türkçe'ye "Çember" olarak geçen bir dinleme ve ifade pratiği ile tanıştı. Kendini Obaruhu adında bir doğal yapı topluluğunun içinde buldu. Son 2 yazdır, Obaruhu'yla, doğal malzemeleri kullanarak yuva, fırın, ruhu olan yaşam alanları inşa etmenin topluluk deneyimi ile harmanlanmış süreçlerini "sezgisel doğal yapı atölyeleri" adı altında gerçekleştiriyor.

Türkiye'de Sosyokrasi, Deep Democracy, Forum gibi eğitimlerde yer aldı. Anadolu Jam gibi bir buluşmada Jam araçları ile tanıştı. İsviçre'de topluluk olma ve ekoköy üzerine tasarlanmış, Ecovillage Design Education programına katıldı. Geçen kış, Hindistan'a doğru bir yolculuğa çıktı. Orada, öğrenmenin farklı yollarını arayan Shikshantar adında bir topluluk merkezinde ve şiddetsiz iletişim ile çalışan Ahimsagram adında toplululukta gönülülük yaptı. Vaastu Shastra Eğitimi (Evren ile uyumlu yaşam alanları ile ilgilenen kadim bir mimari bilim dalı) ve Vipassana meditasyonu öğrenme yolculuğunu besleyen önemli duraklar oldu.

Şimdi ise, hayatına temas etmiş ve ona rehberlik etmiş insanların, öğretmenlerin ve tüm varlıkların hikayelerini açtığı alanlarda bütünün hizmetine sunmaya devam ediyor. Aysu ile başladığı Yeniay Kadın Çemberleri bu alanlardan biri. Bir yandan çok sevdiği illüstrasyon ile renklerle oynarken, bir yandan da çoktandır öğrenmek istediği masaj eğitimi ile yeni kapılara doğru açılıyor.

Jessica Sim