fermante turşu

Asset 40-80.jpg

Cumartesi, 13 Nisan, 11.00 - 13.00
Diller: Türkçe / İngilizce
Begüm Yaramancı ile

Bu atölyede Begüm Yaramancı mevsimlik sebzenin ve ham meyvenin zamana karşı bozulmasını önlemeye yönelik atalık bir teknik olan turşulamayı, tutkusunu, doğal, katkısız fermente turşu yapımının detaylarını ve inceliklerini paylaşacak. Günümüzde turşulama sürecinin hızlandırılmasının ve nihai ürünün uzun raf ömrü adına yüksek tuz oranları ve katkı maddesi eklenerek sağlıksız bir gıdaya dönüşmüş olmasının olumsuz yanlarına değindikten sonra, turşunun saf halinin aslında sadece lezzeti açısından değil, sağlık açısından da sofralarımızda yer almasının önemimin altını çizecek.

Turşulama sürecinin tüketilen gıda kaynakları doğrultusunda insanoğlunun sırtını dayaması gereken tekniklerden biri olduğuna inanan Begüm, turşunun ekonomik ve sosyo-kültürel anlamda da hayatımıza dokunduğunu, sadece basit bir saklama tekniği olmadığını, bu şekilde bakıldığında hayatımızda daha çok rol oynaması gerektiğini örnekler ve detaylar ile paylaşacak.

"İçindekiler” yemek kitabından tanıdığımız Begüm, yaklaşık 10 senedir her türlü sebze ve meyvenin turşusunu kurmaya kafa yoran, kuran, denediklerini, sürecin işleyişini kaydedip paylaşan biri. Farklı coğrafyalarda ve kültürlerdeki değişik malzemeler ile yapılan uygulamaları, tuzlamadan, macuna yatırmaya kadar her türlü turşu kurma yöntemini araştırıyor.

Yaklaşık iki saat sürecek atölye çalışması, fermantasyon ve adım adım probiyotik turşu yapımını kapsayan teorik bilgilendirme ile başlayacak, salamura yöntemi kullanılarak mevsim sebzeleriyle yapılacak turşu kurma demosu ile sonlanacak. Vitamin, antioksidan ve probiyotik açıdan zengin bu mucizevi kaynağı ve dünyanın en eski gıda koruma yöntemlerinden biri olan turşu kurmanın hayatımıza katkısını, inceliklerini en saf ve doğal hali ile keşfetmek ve fermante turşu tekniğini öğrenmek için hazır mısınız?
-------------------------------------
Kayıt olmak için ya da daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com adresine mesaj atabilirsiniz.
------------------------------------
Begüm Yaramancı 1974 İstanbul doğumlu. Sankt Georg Avusturya Lisesini bitirdikten sonra, üniversite eğitimini Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Ekonomi alanlarında The American University of Paris ve The George Washington University’de aldı. 8 yıl Koç Holding Ekonomik Araştırmalar ve Stratejik Planlama Bölümlerinde çalıştıktan sonra 2005 yılında, İstanbul’dan Chicago’ya taşındı. Burada çocukluktan beri merakı olan yemek pişirme konusunda Kendall College’da profesyonel aşçılık eğitimi aldı. 2011 yılı sonunda Türkiye’ye geri döndü. 2012 yılında amatör olarak yıllardır evinde yaptığı artizan tipi turşular sayesinde Cemre Narin’nin Vogue’da yazdığı bir makalesi için yolları kesişti. Bu işbirliğinin ürünü olarak 2014’te "İçindekiler: Tarif ve Fikir Kitabı" ortaya çıktı. Kitapta yer alan biyografisinde yazdığı gibi: Turşu kurmak hayatıdır, bulduğu her türlü sebzeyi turşulamaktadır. Laktik asit fermantasyonu ilgi alanıdır. Hayali olan terasını ve çatısını bir gün şehir bahçesine çevirmeyi ise gerçekleştirmiştir. Şimdilerde bir yandan artizan turşu üretimine devam edip, bir yandan bilginin paylaştıkça değerleneceğine olan inancından dolayı turşu konusunda atölye, seminer ve dersler vermektedir. Boş zamanlarında yeni yemek kitabı üzerinde çalışmaktadır. Güncel işlerini @begyaramanci instagram hesabından ya da #tursukralicesi hashtag’inden takip edebilirsiniz.
------------------------------------
Atıklarınız konusunda lütfen dikkatli olun...
Sürdürülebilirliğe önem veren bir alan olarak değerlerimize saygı duymanızı rica ediyoruz. Lütfen derslere gelirken tek kullanımlık ambalajları (plastik su şişeleri, tek kullanımlık kahve bardakları, tek kullanımlık plastik poşetler vb.) getirmemeye büyük özen gösterin. İçme suyumuz ve bardaklarımız kullanımınıza açık olacaktır.

atölyelerJessica Sim