kombucha

Kombucha_2.png

Cumartesi, 16 Nisan, 11.00 - 13.30
Diller: Türkçe
Nazlı Pişkin ile

Kombucha, kombu çayı, kombuçay! Evet, adını farklı şekillerde duyduğumuz probiyotik bir içeceğin hem de veganlara uygun bir içeceğin nasıl yapıldığına dair bir atölye bu. Kombucha, günümüzde pekçok ülkede lezzeti ve kuvvetli probiyotik özelliği nedeniyle tercih ediliyor.

Bünyemizdeki probiyotik düzeyini yeniden dengeli hale getirmenin doğal yolu, fermantasyon teknikleriyle yapılan çeşitli probiyotik yiyecek ve içeceklerin gücünden faydalanmak.

Çin kökenli doğal fermante bir içecek olan kombucha, anavatanında geleneksel bir içecek. Yüzlerce yıldır şifasıyla bilinen bu içecek, çay bitkisi (Camellia sinensis), su, şeker, bağırsak dostu bazı bakteri ve maya türlerinden oluşan bir ortak yaşam kültürü olan kendine özgü bir ebe/ana ile yapılıyor.

Bu atölyede, kombucha’nın bağırsak sağlığını destekleyici özellikleri, kombucha ebesinin ne olduğu anlatılacak. Atölyenin uygulama kısmında Nazlı Pişkin’in atölye için artizan usulde yaptığı sade ve doğal çeşnili kombucha çeşitleri tadılacak. Kombucha yapımı demonstrasyonu yapılacak. Evde kombucha yapımında dikkat edilmesi gerekenler üzerinde durulacak.
Katılımcılara kombucha ebesi, başlangıçta kullanılacak kombucha ve kombucha fermantasyon başlangıç seti dağıtılacak; böylece katılımcılar kendi kombucha’larını evlerinde hemen yapabilecekler. Probiyotik içecekler dünyanızda yeni bir kapı açmak isterseniz bu atölye tam size göre.
-------------------------------------
Kayıt olmak için ya da daha fazla bilgi almak için info@nadasistanbul.com adresine mesaj atabilirsiniz.
------------------------------------
Nazlı Pişkin kimdir?
Akdenizli bir ailenin çocuğu olan Nazlı Pişkin, yiyeceklerin hikâyelerinin anlatıldığı, sofra başı sohbetlerinin yapıldığı bir ortamda büyüdü. Bir tarafta üzüm bağlarında, gül bahçelerinde “ot var çiçek var, sevdalığa çare var” diyen nineleriyle birlikte zaman geçirerek, diğer taraftaysa geceleri ninni niyetine “muz seslerini” dinleyerek lezzet hafızasını oluşturdu. Antalya Anadolu Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden mezun oldu. Çevirmenlik hayatında özellikle yiyeceklerin tarih içindeki yolculuklarına odaklandıktan sonra İstanbul Üniversitesi Akdeniz Dünyası Araştırmaları Bilim Dalı’nda tarih yüksek lisans derecesi aldı. Akdeniz havzasında tarih boyunca kurulmuş uygarlıkların yeme-içme kültüründe süreklilik ve değişimler bağlamındaki araştırma yazıları ve çevirileri 2000 yılından beri çeşitli dergilerde yayınlanmaktadır. Farklı yayınevleri tarafından yayınlanmış kitap çevirileri, uluslararası Gourmand ödüllü yemek kültürü kitapları editörlükleri bulunan Nazlı Pişkin, 2012’den beri yemek kültürü konusunda seminerler ve atölye çalışmaları düzenleyerek köklü mutfak geleneğimizin sürdürülebilmesi için gayret ediyor.
------------------------------------
Atıklarınız konusunda lütfen dikkatli olun...
Sürdürülebilirliğe önem veren bir alan olarak değerlerimize saygı duymanızı rica ediyoruz. Lütfen derslere gelirken tek kullanımlık ambalajları (plastik su şişeleri, tek kullanımlık kahve bardakları, tek kullanımlık plastik poşetler vb.) getirmemeye büyük özen gösterin. İçme suyumuz ve bardaklarımız kullanımınıza açık olacaktır.

atölyelerJessica Sim