- Nadas’a Bırak, Sonbahar 2019, Video & Fotoğraflar: Atlas Timur -

 
 

nadas’a bırak sonbahar dönemi sanat çalıştayı:
başvuru çağrısı, Sonbahar 2019*

*Son başvuru tarihi: 14 Kasım 2019

NADAS istanbul’un 10-16 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek sanat çalıştayı Nadas’a Bırak heyecanla başlıyor. Bu hafta boyunca sürecek program, eserlerini sürdürülebilirliği temel alan bir topluluk içinde, huzurlu bir atmosferde geliştirmek isteyen yedi sanatçıya veya yaratıcı bireye alan sunacak. Program, dört yoğun stüdyo çalışma günü içerecek, 16 Kasım’da açık stüdyo etkinliğiyle sonlanacaktır.

NADAS Hakkında

NADAS Yeldeğirmeni, Kadıköy’de, kentsel yaşamın çeşitliliğine ve insanlarla çevreleri arasındaki ilişkilere değer veren bireysel projelere ya da topluluk çalışmalarına alan sunan yaratıcı bir mekân. NADAS yıl boyunca atölye çalışmaları, sanat ve yoga dersleri, sürdürülebilirliği konu alan sohbetler ve buluşmalara ev sahipliği yapıyor.

Program Detayları 

NADAS, tarihi Yeldeğirmeni bölgesinde 1930’larda inşa edilmiş güzel bir binada yer alıyor. Katılımcıların, eserlerini geliştirebilmeleri için konsantre bir ortam sunmak adına çalıştay süresince düzenli derslere ve etkinliklere ara verilecek.

Nadas’a Bırak Bahar Dönemi Sanat Çalıştayı’na şunlar dahildir: 

 • 10 Kasım, Tanıtım Toplantısı

 • 11 - 14 Kasım, 08.00 - 24.00 arası ortak stüdyoya tüm gün erişim imkanı;

 • Ortak oturma alanı, balkon, bahçe ve mutfak erişimi;

 • Vegan öğle yemeği (11 - 14 Kasım), çay, kahve ve atıştırmalıklar;

 • İsteğe bağlı sabah yogası dersi;

 • 15 Kasım, 10.00 - 22.00 arası herkese açık etkinliğe hazırlık;

 • 16 Kasım, NADAS**’ta açık stüdyo etkinliğine katılım; 

 • İsteğe bağlı sanatsal ve küratörlük desteği;

 • NADAS’ın yaratıcı topluluğuna katılma ve tarihi Yeldeğirmeni bölgesinde çalışma fırsatı.

 • Opportunity to join NADAS’s creative community and work within the historic neighbourhood of Yeldeğirmeni in Istanbul. 

Program katılımcılarının şunlara erişimi vardır:

 • Dört stüdyodan her biri, bir ile üç sanatçı arasında ortak kullanılacaktır*; 

 • Ortak oturma alanı, balkon, bahçe ve mutfak.

*ortak stüdyolar, materyaller ve çalışma tercihleri baz alınarak herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenir.

Program şunları hedefleyen sanatçılar veya yaratıcı bireyler için uygundur:

 • Belirli bir zaman aralığında bir proje geliştirmek;

 • Ortak paylaşımlı bir çalışma ortamının sunduğu destekle bağımsız çalışmak;

 • Eserlerini, alternatif bir topluluk ortamında sergilemek;

 • Eserlerine sürdürülebilir ve ekolojik uygulamaları dahil etmek isteyenler;

**Not: Nadas’a Bırak’ın sonunda gerçekleşecek olan açık stüdyo etkinliğinde katılımcılar, program süresince yarattıkları eserleri paylaşma ya da sergileme imkanına sahip olacaklar. Katılımcılar, NADAS’ın geleneksel anlamda bir galeri olmadığını, sergi materyallerinin çeşitli etkinliklerde görülebileceği çok amaçlı bir mekân olduğunu göz önünde bulundurmalıdır. Eski mimari yapı, eserleri sergileme konusunda çeşitli sınırlamalar getirdiğinden sanatçıların yaratıcı çözümler bulmaları gerekebilir. Program sırasında geliştirilen eserlerin sergilenmesi ya da paylaşılması tercih edilse de zorunlu değildir.

Bu sanat çalıştayı programımızda konaklama bulunmadığını belirtmek isteriz. Çalıştay sakinleri kendi konaklama mekanlarını bulma masraflarını karşılamaktan sorumludur. Kalacak yer bulma konusunda sakinlere yardımcı olmak ve konaklama için bir kişiye tam burs sağlamaktan mutluluk duyacağız.

Program ücreti:

NADAS, finansal sürdürülebilirliğini sağlamaya çalışan yeni bir oluşumdur. Projemiz şu anda çoğunlukla gönüllü çalışanlar tarafından desteklenmektedir. Program ücretleri, çalıştay masraflarını karşılamak ve katılımcılara destek vermek için kullanılacaktır. Sanatçıların genellikle sınırlı bütçeler içinde çalıştıklarını biliyor ve gelecek dönemdeki çalıştay programlarına daha çok mali destek sağlamayı hedefliyoruz.

Kayıt ücreti öğrenmek için, lütfen bize iletişime geçin.

Bu çalıştay için iki kişiye % 50 ücret bursu ve bir kişiye konaklama bursu sunuyoruz. Buralara uygunluk hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize info@nadasistanbul.com adresinden e-posta gönderebilirsiniz.

Başvuru Detayları

Nadas’a Bırak Sonbahar Sanat Çalıştayı, görsel sanatlar, yerleştirme, yazı, şiir ve bunlarla sınırlı olmamak üzere tüm yaratıcı fikir ve proje sahipleri ve ortamların önerilerini kabul eder. Özellikle NADAS’ın misyonuna ilgi duyan ve malzeme kullanımları dahil olmak üzere sürdürülebilirliğe duyarlı olan tekliflerle ilgileniyoruz.

Başvuru için lütfen online başvuru formunu doldurup en geç 14 Eylül 2019 tarihine kadar info@nadasistanbul.com adresine gönderin.